Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne


Inwestycja w panele fotowoltaiczne powinna być bardzo dobrze przemyślana – im więcej czasu spędzimy na analizowaniu naszych potrzeb oraz rozwiązań, które pozwolą efektywnie czerpać energię elektryczną ze światła słonecznego, tym oszczędności będą większe, a komfort życia wyższy. W tym miejscu przedstawiamy Państwu główne różnice pomiędzy panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi, aby możliwe było wybranie odpowiedniego rozwiązania.

Podstawowy podział

Chcąc dokonać jedynego słusznego wyboru, konieczna jest wiedza na temat każdego z typów ogniw fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne produkuje się z monolitycznego kryształu krzemu. Posiada on kształt walca, średnicę około 30 cm i zostaje pocięty na niewielkie płytki o grubości około 3 mm. Posiadają charakterystyczny kształt ośmiokąta, który pozwala na znaczne oszczędności materiału w trakcie produkcji. Rozpoznać jest je bardzo łatwo, ponieważ posiadają ciemny, niemalże czarny kolor i nie wypełniają w całości powierzchni. Jeżeli chodzi o parametry techniczne, osiągają najwyższą spośród wszystkich sprawność na poziomie 14-19% i cechuje je największa żywotność. Aby technologia ta była jednak skuteczna, niezbędne jest poniesienie bardzo wysokich nakładów produkcyjnych, a co za tym idzie ceny tych rozwiązań są najwyższe na rynku.

Panele polikrystaliczne są w tym momencie najpopularniejsze w dziedzinie fotowoltaiki. Zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które składają się z dużej ilości kryształów krzemu, w związku z czym posiadają niejednorodną powierzchnię o niebieskim kolorze. Najlepiej w ich przypadku sprawdza się kwadrat, bowiem pozwala on na dokładne pokrycie powierzchni materiałem półprzewodnikowym. Jeżeli chodzi o ich sprawność, osiąga ona wartość 12-14%, jednak proces ich produkcji jest mniej skomplikowany i kosztowny, w związku z czym ich ceny rynkowe nie są wysokie. Dzięki temu są bardzo często używane w instalacjach fotowoltaicznych, mając udział w rynku paneli fotowoltaicznych na poziomie 80%.

Wybór optymalnego rozwiązania

Wybór któregoś z tych dwóch rozwiązań powinien opierać się na dokładnej analizie wszystkich „za” i „przeciw” oraz być uzależniony od rodzaju inwestycji, jakiej chcemy dokonać. Warto na samym początku zaznaczyć, że sprawność, którą chwalą się producenci, nie ma znaczenia w kontekście uzyskanej mocy systemu. Nie znaczy to oczywiście, że sprawność nie ma znaczenia – jest ona o tyle ważna, że im jest większa, tym instalacja zajmować będzie mniejszą powierzchnię. Producenci podają parametry sprawności ogniwa oraz panelu, a także powierzchnię potrzebną do montażu i tymi wartościami powinniśmy kierować się podczas wyboru rozwiązania. Poza tym należy zwrócić uwagę na natężenie promieniowania słonecznego, którego wartość standardowa to 1000W/m2 – w naszej szerokości geograficznej takie promieniowanie występuje stosunkowo rzadko, dlatego też należy liczyć się z tym, że osiągnięcie mocy nominalnej możliwe będzie tylko w określone dni, kiedy nasłonecznienie oraz temperatura będą na odpowiednim poziomie.

Różnice, wady i zalety

Podstawową różnicą, jaka dzieli panele fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz polikrystaliczne jest właśnie sprawność – te pierwsze posiadają lepsze parametry sprawności ze względu na uporządkowaną strukturę wewnętrzną. Rozwiązania monokrystaliczne pozwalają również na osiąganie wyższej mocy z jednostki powierzchni, w związku z czym mimo posiadania takiej samej mocy co panele polikrystaliczne, będą zajmowały mniejszą powierzchnię na dachu budynku. Warto zwrócić również uwagę na to, że monokrystaliczne osiągają większą wydajność od polikrystalicznych w słoneczne dni, natomiast mniejszą, gdy niebo jest zachmurzone.

W parze z wyższą sprawnością idą jednak wyższe ceny – koszt zakupu baterii monokrystalicznych może być większy nawet o 30% względem zakupu rozwiązań polikrystalicznych, co wynika z większych nakładów finansowych, ponoszonych w trakcie produkcji. Producenci w walce o Klientów robią jednak wszystko, aby obniżyć koszty produkcji, przy jednoczesnym utrzymywaniu najwyższej jakości rozwiązań – jest to możliwe poprzez zmniejszenie ilości odpadów oraz redukcję ogniw fotowoltaicznych. Nie oznacza to jednak, że rozwija się tylko technologia monokrystaliczna – twórcy rozwiązań polikrystalicznych osiągają coraz lepsze sprawności swoich rozwiązań, dlatego walka na tym polu będzie zacięta – z korzyścią dla Klientów, również jeżeli chodzi o niższe koszty montażu.

Które z nich są lepsze? Bardzo trudno wydać werdykt, ale:
  • najbardziej oszczędnym i efektywnym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego jest montaż polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych,
  • technologia monokrystaliczna doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie występuje ograniczona powierzchnia do montażu systemu.

Inne rodzaje płytek

Nie wolno zapominać też o innych rodzajach płytek, które z roku na rok stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów, przyciągając zarówno ceną, jak i wydajnością. Bardzo ciekawą alternatywą dla technologii mono- i polikrystalicznych są w szczególności rozwiązania amorficzne, w skład których wchodzą bardzo cienkie ogniwa fotowoltaiczne. Zastosowanie tego rozwiązania jego opłacalne ze względu na niską cenę, bowiem osiąga dosyć wysoką sprawność (na maksymalnym poziomie 12%), mimo braku budowy krystalicznej i defektów, jakie występują na powierzchni. Poza tym bardzo dużą zaletą tej technologii jest to, że odnotowuje bardzo niski spadek mocy przy wzrastającej temperaturze. Najczęściej stosuje się ją w branży budowlanej.

Niszą rynkową są póki co panele fotowoltaiczne z tellurku kadmu o sprawności 11% oraz CIGS (mieszanina kadmu, miedzi, selenu i galu) o sprawności 10-15%. Popularność obu technologii wzrasta, a szczególną uwagę inwestorów i dystrybutorów przyciągają niskie ceny rozwiązań (szczególnie w przypadku technologii CdTe), a także wysoka sprawność (tutaj wyróżnia się technologia CIGS). Wybór jest więc bardzo szeroki i łatwo znaleźć takie rozwiązanie, dzięki któremu pozyskamy odpowiednią ilość energii w korzystnej dla siebie cenie.


Teleadresowe Dane


ARCHIGON Sp. z o.o.
ul. Traktorowa 12
33-100 Tarnów
NIP: 873-325-22-56
REGON: 123027713

Archigon Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Kraków - Śródmieście, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000495646, kapitał zakładowym w wysokości 250.000,00 zł opłacono w całości.