Panele fotowoltaiczne


Są podstawą działania systemów fotowoltaicznych i to przede wszystkim one przyczyniają się do tego, że energia słoneczna jest tak skutecznie przemieniana na prąd, zasilając wiele gospodarstw domowych na całym świecie. Panele fotowoltaiczne to temat rzeka, bowiem ich budowa i zastosowanie są bardzo ciekawe – w tym miejscu zgromadziliśmy na ten temat wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym będziecie Państwo wiedzieć o nich praktycznie wszystko.

Co to takiego?

Panele fotowoltaiczne są produkowane na bazie krzemu i najczęściej wykorzystuje się je do przemiany energii słonecznej na energię elektryczną, dzięki czemu przynoszą duże oszczędności ich użytkownikom, a także przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

Podstawą ich działania są ogniwa fotowoltaiczne połączone szeregowo lub równolegle i zbudowane z krzemu o wysokiej czystości, a także złącza P-N, na które pada światło, w tym fotony. Powodują one, że powstają nośniki o przeciwnych ładunkach elektrycznych i rozdzielane są w dwie strony. W procesie tym na złączu powstaje napięcie elektryczne, które po podłączeniu ogniwa do urządzenia pobierającego energię, może zasilać domowe sprzęty. Układ ten nie jest skomplikowany, dlatego świadomość dotycząca skuteczności oraz ekologiczności systemów fotowoltaicznych stale rośnie.

Warto dodać, że rozwiązania te są cenione ze względu na ich ekologiczny charakter – nie emitują gazów, nie zatruwając w ten sposób środowiska i nie mają wpływu na otoczenie. Wykonane są natomiast z materiałów, które po okresie używalności systemu fotowoltaicznego mogą zostać poddane recyklingowi.

Wytrzymałość i żywotność

Siłą paneli fotowoltaicznych jest ich ogromna wytrzymałość, dzięki czemu nie wymagają czyszczenia, prac konserwacyjnych i bardzo rzadko ulegają awariom. Aluminiowe konstrukcje tych rozwiązań, a także zabezpieczenie modułów za pomocą szkła hartowanego sprawia, że są one całkowicie odporne na różne warunki pogodowe – deszcze, śniegi, burze czy gradobicia. Moduły są również uszczelniane od dołu za pomocą folii backsheet, a ich bardzo ważny element stanowi puszka przyłączeniowa, w której znajdują się diody bocznikujące, mające za zadanie ochronę paneli przed przegrzaniem oraz obniżeniem wielkości wytwarzanej energii elektrycznej. Dodatkową ochroną są specjalne rozłączniki, które w przypadku awarii jednego modułu, odłączają go od całego systemu.

Systemy solarne nie mają długiej historii, dlatego też określanie ich żywotności jest szacunkowe, zazwyczaj z korzyścią dla użytkownika. Najczęściej informuje się bowiem, że sprawność paneli oraz ogniw fotowoltaicznych to 25-35 lat, jednak warto wspomnieć o tym, że najstarsze, wyprodukowane przez Sharp moduły wciąż wytwarzają energię, mimo 50 lat od ich zamontowania! Co ciekawe, obecnie produkowane rozwiązania są laminowane, w związku z czym ich trwałość jest znacznie wyższa niż tych, które były produkowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dodatkowym atutem, wpływającym na długowieczność, jest brak jakichkolwiek elementów ruchomych, które mogłyby ulec awarii.

Gwarancja

Gwarancja udzielana przez producentów dotyczy przede wszystkim wad ukrytych i wynosi co najmniej 10 lat. Udzielana jest ona również na uzysk mocy – po 10 latach panele fotowoltaiczne mają produkować 90 procent mocy wyjściowej, zaś po 20 – 80 procent. Tutaj również producenci działają zachowawczo, bowiem z praktyki wynika, że moduły są zdolne do wieloletniego utrzymywania bardzo wysokiej sprawności i po 20 latach potrafią uzyskiwać ponad 90 procent mocy wyjściowej.

Wybór paneli i cena

Przede wszystkim odradzamy oszczędzanie na panelach fotowoltaicznych, bowiem najważniejsza jest jakość i to nią powinniśmy kierować się podczas poszukiwań. Podczas wyboru powinniśmy również zwracać uwagę na niektóre istotne parametry, które w przypadku odpowiedniego dobrania, będą gwarantowały nam wysoką wydajność systemów przez wiele lat. Na co zwrócić więc uwagę?

  • Dodatnia tolerancja – ogniwa fotowoltaiczne, nawet tego samego producenta, mogą nieznacznie różnić się mocą, a dodatnia tolerancja określa wartość, poniżej której moc nigdy nie spadnie, ale też informuje o wyższym uzysku mocy, który mogą osiągnąć.
  • Temperaturowy współczynnik mocy – określa jak duży jest spadek mocy systemu, wraz ze wzrostem temperatury – im jest on niższy, tym wyższa będzie wydajność instalacji. Podobnie jest w przypadku temperatury normalnej, w której panele będą pracowały najczęściej (NOCT).
  • Roczna utrata mocy – z każdym rokiem system traci na sprawności i im mniejszy będzie ten wskaźnik, tym zakupione przez nas rozwiązanie dłużej będzie wydajne i produkowało odpowiednią ilość energii.

Oczywiście wybór powinien być dostosowywany do indywidualnych potrzeb użytkownika, a więc celu jaki chce osiągnąć oraz ilości energii, jaką chce wytwarzać. Dla domów jednorodzinnych będzie to wartość około 250-350 Wp, gdzie cena panelu o standardowej mocy 250 W to zwykle koszt w przedziale 600-1300 zł.

Rodzaje modułów

Panele fotowoltaiczne dzielą się na 2 podstawowe grupy: monokrystaliczne oraz polikrystaliczne, przy czym warto wspomnieć również o istnieniu paneli amorficznych.

1. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, które produkowane są z monolitycznego kryształu krzemu i osiągają wyższą sprawność od rozwiązań polikrystalicznych (14-16%), lecz cechuje je wyższa cena na każdy wat mocy. Dzięki wyższej sprawności można zainstalować ogniwa o mniejszej powierzchni, by osiągnąć taką samą moc, co w przypadku produktów polikrystalicznych. Ich żywotność szacuje się nawet na 30 lat.

2. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, które produkowane są ze sprasowanego krzemu. Osiągają mniejszą wydajność niż rozwiązania monokrystaliczne (sprawność 12-14%), jednak są tańsze w produkcji i tym samym koszt ich zakupu jest niższy. Cieszą się największą popularnością i mogą być z powodzeniem wykorzystywane na powierzchniach dachów.

3. Panele amorficzne, które są elastyczne, mają bardzo cienką warstwę oraz niską masę własną. Spośród technologii krzemowych są najtańsze, jednak osiągają też najniższą sprawność (6-8%), a żeby uzyskać odpowiednią moc, należy wykorzystać ich dużo większe powierzchnię, niż ma to miejsce w przypadku rozwiązań monokrystalicznych i polikrystalicznych. Najczęściej stosowane i najbardziej efektywne w gorących klimatach.

To jednak nie wszystkie typy baterii słonecznych, które występują na rynku – produkowane są również panele z tellurku kadmu czy też mieszaniny Indu, Miedzi, Selemu i Galu – technologie te są mniej popularne i rzadko dostępne w Polsce, jednak ich rozwój określa się jako dynamiczny.

Nie to samo co kolektory!

Bardzo często panele fotowoltaiczne mylone są z kolektorami słonecznymi, jednak są to dwie zupełnie odmienne technologie. Kolektory służą bowiem do podgrzewania wody oraz innych płynów, co jest efektem zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną, a efektywne są przede wszystkim w okresie letnim. Budowa i działanie są zupełnie inne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć oba te systemy.


Teleadresowe Dane


ARCHIGON Sp. z o.o.
ul. Traktorowa 12
33-100 Tarnów
NIP: 873-325-22-56
REGON: 123027713

Archigon Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Kraków - Śródmieście, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000495646, kapitał zakładowym w wysokości 250.000,00 zł opłacono w całości.