Niezbędne elementy systemu


Technologie, pozwalające na budowanie farm fotowoltaicznych albo wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego na użytek prywatny, oparte są na wielu elementach, bez których funkcjonowanie całego systemu byłoby niemożliwe. Co wchodzi w skład technologii, dzięki której dzisiaj możemy skutecznie zamieniać światło słoneczne na prąd?

Przede wszystkim panele słoneczne

Najważniejsze są oczywiście panele, które składają się z ogniw (najczęściej krzemowych) i dzięki którym możliwe jest wytwarzanie prądu stałego. Na rynku dostępne są bardzo różnorodne moduły, które wykonane zostały w różnych technologiach, posiadają odmienne sprawności, wydajności, wielkości i inne parametry. 20-30-letnia wytrzymałość tych rozwiązań wynika z zastosowania szkła hartowanego, specjalnych folii ochronnych oraz aluminiowych obudów, które skuteczne chronią je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ogniwa tworzy się głównie z krzemu monokrystalicznego i polikrystalicznego, jednak coraz bardziej popularne są technologie cienkowarstwowe, chociażby panele fotowoltaiczne amorficzne, które według wielu ekspertów stanowią przyszłość fotowoltaiki.

Odbiorniki energii i akumulatory

Jeżeli systemy fotowoltaiczne nie są podłączone do sieci energetycznej, wtedy niezbędne okazują się odbiorniki prądu, które umożliwiają skuteczne dostarczanie przetworzonej energii. Również w tym systemie bardzo istotną rolę odgrywają akumulatory, które pełnią role magazynu dla energii, która nie została do tej pory zużyta. Panele ładują je prądem stałym i nie ma potrzeby jego konwersji na prąd zmienny. Jeżeli chodzi o żywotność urządzeń, te najwyższej jakości będą sprawdzały się nawet na przestrzeni 7-8 lat – do wyboru macie Państwo droższe, ale bardziej żywotne rozwiązania żelowe, a także bardziej powszechne i o wiele tańsze akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Inwertery

Inwertery, nazywane również falownikami i przetwornicami, mają bardzo duże znaczenie w działaniu instalacji fotowoltaicznych, ponieważ są odpowiedzialne za zamianę napięcia elektrycznego stałego na zmienne oraz sterowanie pracą całego systemu. Zamieniane napięcie posiada od razu parametry odpowiednie do tego, aby zasilać sieć energetyczną albo domowe urządzenia. To między innymi dzięki inwerterom możliwe jest to, by farmy fotowoltaiczne były bezobsługowe, a monitorowanie i zapisywanie pomiarów było tak proste. Falowniki pracują bez przerwy, znajdując się w pobliżu punktu największej mocy i są w stanie współpracować z systemami zarządzania.

Kontrolery napięcia (ładowania)

Jeżeli instalacje fotowoltaiczne wyposażone są w niezbędne do ich sprawnego funkcjonowania akumulatory, konieczne będzie również zaopatrzenie się w kontrolery napięcia. Pełnią one bardzo istotną funkcję, ponieważ mierzą napięcie na zaciskach akumulatora, dzięki czemu są w stanie odłączyć go od zasilania, gdy zostanie całkowicie naładowany. Odpowiedniej jakości urządzenie tego typu ogranicza szybkość rozładowania i naładowania akumulatora, co pozwala na jego stabilną i bezproblemową pracę przez kilka lat. Jeżeli użytkownik systemu fotowoltaicznego sprzedaje energię do sieci publicznej, powinien zainwestować także w licznik wyprodukowanej oraz zużytej energii, aby możliwe było jej odpowiednie rozliczenie.

Mocowanie i łączenie

Aby instalacja fotowoltaiczna była stabilna i skuteczna, niezbędne są systemy mocowań, dopasowane zarówno do konstrukcji dachowych, jak również systemy wolnostojące wykorzystywane na gruntach, na których powstają farmy fotowoltaiczne. Systemy mocowań zawsze dopasowywane są w pełni indywidualnie do potrzeb każdego Klienta i mogą zostać zastosowane na dachach płaskich oraz skośnych, na których znalazły się różnego rodzaju pokrycia.

Aby odpowiednio połączyć wszystkie elementy systemu, niezbędne jest wykorzystanie akcesoriów łączeniowych, które muszą cechować się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wodoszczelnością, by zapewniły sprawną pracę całej instalacji przez kilkadziesiąt lat.


Teleadresowe Dane


ARCHIGON Sp. z o.o.
ul. Traktorowa 12
33-100 Tarnów
NIP: 873-325-22-56
REGON: 123027713

Archigon Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Kraków - Śródmieście, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000495646, kapitał zakładowym w wysokości 250.000,00 zł opłacono w całości.