Co to jest fotowoltaika?


Czym jest fotowoltaika?

Chcąc skutecznie produkować duże ilości energii elektrycznej, warto wykorzystać panele słoneczne, których zadaniem jest przetwarzanie na prąd światła słonecznego. Dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się tą kwestią jest fotowoltaika. Jej popularność rośnie, podobnie jak świadomość wykorzystania promieniowania słonecznego do produkcji prądu, a wynika to z tego, że rozwiązanie to jest w pełni ekologiczne i praktyczne – słońce świeci wszędzie, a metoda ta może być wykorzystywana nawet w miejscach, w których niebo jest często zachmurzone, a temperatury nie są zbyt wysokie.

Uzyskiwana w ten sposób energia elektryczna może zostać wykorzystana natychmiast, lecz można ją też sprzedawać albo magazynować. Produkcja energii ma miejsce codziennie i nic nie kosztuje.

Warto inwestować w fotowoltaikę!

Wielu inwestorów waha się nad podjęciem ostatecznej decyzji i zainwestowaniem w panele słoneczne – czy to wykorzystywane prywatnie, czy też służące do produkcji energii dla wielu podmiotów (farmy fotowoltaiczne). Jak pokazuje doświadczenie, słońce jest doskonałym źródłem energii, bowiem dostarcza prąd codziennie, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, a same systemy gwarantują 25 lat działania – bezobsługowego, komfortowego i bezawaryjnego. Niegdyś bardzo drogie i dostępne tylko dla wybranych, a dzisiaj dużo tańsze panele fotowoltaiczne to zróżnicowana moc oraz uniwersalne wykorzystanie.

Moc ta jest uzależniona od wielkości PV, a koszt instalacji systemu może być różny, w zależności od zapotrzebowania na energię, wybranych paneli, a także sposobu montażu. Przyjmuje się, że panel o mocy 1 kWp jest w stanie wytworzyć w ciągu roku około 900-1100 kWh energii, a statystyczna rodzina potrzebuje rocznie średnio 3000 kWh. Jeżeli jako inwestorzy prywatni chcemy zaopatrzyć się w energię elektryczną dostarczaną przez słońce, należy liczyć się z kosztem rzędu 15-25 tysięcy złotych – jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zgromadzić takiej sumy, możemy liczyć na wsparcie finansowe z różnych programów. Warto pamiętać, że to jednorazowa inwestycja, która zwraca się na przestrzeni kilkukilkunastu lat – koszty eksploatacji systemu i czerpania energii słonecznej są oczywiście zerowe, w związku z czym rachunki za prąd należeć będą do przeszłości.

Mnóstwo korzyści

Podstawową korzyścią korzystania z możliwości, jakie daje fotowoltaika, jest całkowita niezależność energetyczna oraz fakt, że dostarczana do obiektu energia elektryczna jest nasza, w związku z czym nie musimy za nią płacić. Na przestrzeni lat oszczędności z tego tytułu będą bardzo widoczne. Zaletą jest wspomniana już jednorazowa inwestycja – koszt instalacji nie jest duży, gdy weźmiemy pod uwagę korzyści finansowe jakie daje i oszczędności, które wygeneruje w przyszłości. Warto pamiętać, że w porównaniu do lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to fotowoltaika nie była tak popularna, a odnawialne źródła energii traktowane były najczęściej jako melodia dalekiej przyszłości, cena paneli słonecznych spadła o 99 procent, a z biegiem lat i wraz z rozwojem technologicznym, ich wydajność będzie coraz większa.

Jeżeli chodzi o same panele fotowoltaiczne, są to rozwiązania bardzo trwałe i bezobsługowe, które zostały skonstruowane tak, aby nie straszne były im najniższe temperatury, deszcze czy burze. Ich trwałość jest większa niż najnowocześniejszych okien, a efektywność energetyczną szacuje się na 30-40 lat (sprawność w większości przypadków zaczyna spadać dopiero po 20 roku użytkowania paneli). Układy te nie są skomplikowane, więc po prostu nie co się w nich zepsuć.

Fotowoltaika jest proekologiczna – nie emituje szkodliwych substancji, hałasu i nie ma jakiegokolwiek wpływu na otoczenie, znacznie różniąc się w tym względzie od paliw kopalnych, które muszą być spalane, aby wytworzona została energia. Hałas emitowany jest tylko przez falownik, ale jest on na poziomie 25 dB (coś pomiędzy ludzkim szeptem, a spokojną ulicą bez ruchu). Ekologiczność instalacji fotowoltaicznych wynika również z faktu, że są one produkowane z surowców nadających się później do przetworzenia, a w procesie przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną nie dochodzi do tak dużych strat energii, jak w przypadku sieci energetycznych, przesyłających prąd na duże odległości. Wszystko to sprawia, że odnawialne źródła energii, w tym energia słońca, do 2020 roku mają odgrywać w Polsce jeszcze bardziej znaczącą rolę.

Prąd pozyskany za pomocą instalacji tego rodzaju można wykorzystać do wszystkiego, a także go... zmagazynować. W tym miejscu warto poruszyć kwestię net meteringu, dzięki któremu korzystamy z sieci jak z akumulatora i w w przypadku nadwyżek energii, mamy możliwość oddanie jej do sieci, a kiedy będzie taka potrzeba – ponownego odzyskania.

Jak to działa?

W praktyce działanie instalacji tego typu opiera się na panelach fotowoltaicznych, inwerterze (falowniku), liczniku energii, akumulatora i okablowania. Panele słoneczne składają się z ogniw wykonanych z płytek krzemowych, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Dzieje się tak, bowiem najmniejsza jednostka światła, foton, jest pochłaniana przez krzem i wybija elektron, wprawiając go w ruch, który jest w istocie przepływem prądu. Aby połączyć ten proces z obiegiem elektronów w sieci energetycznej, wystarczy wykorzystać specjalne złącze półprzewodnikowe, a następnie przerobić wytworzony prąd stały na prąd zmienny (za pomocą inwertera – falownika).

Gdzie montować panele?

Aby w stu procentach wykorzystać nasłonecznienie, panele słoneczne montuje się na dachu lub gruncie, nakierowując je w stronę południową. Oczywiście decydując się na montaż systemu, konieczne jest ustalenie warunków terenowych oraz wpływu poszczególnych elementów otoczenia, które mogą obniżać wydajność pracy systemu i rzucać na niego cień. Możliwe jest zamontowanie paneli zarówno na dachach skośnych (najbardziej opłacalne, szczególnie, gdy ujmiemy budowę instalacji już w trakcie planowania budowy domu) i płaskich, jak też ogrodzeniach lub wysięgnikach. W przypadku farm fotowoltaicznych, ich umiejscowienie to otwarty teren – montaż odbywa się na gruncie albo specjalnych wysięgnikach. Podłoże powinno być nasłonecznione, a panele skierowane na południe pod kątem 30-60 stopni – wtedy ich wydajność będzie najwyższa. W przypadku mniej sprzyjających warunków, warto zastosować wysięgniki, jednak należy pamiętać, by panele nie były zacienione w godzinach rannych i wieczornych, bowiem wtedy będą produkowały znacznie mniejsze ilości energii. Doskonałym miejscem na instalację paneli są budynki gospodarcze albo działki – wtedy jednak warto wznieść je na wysokość ok. 2,5 metra.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Wyróżniamy dwa typy instalacji fotowoltaicznych, które dzieli się ze względu na sposób wykorzystania uzyskanej energii elektrycznej. Są to instalacje:

-On-grid – instalacja tego typu jest podłączona do sieci, dzięki czemu użytkownicy mogą na bieżąco wykorzystywać energię elektryczną, a nadwyżki prądu magazynować lub sprzedawać do sieci przy wykorzystaniu net meteringu.
-Off-grid – instalacja nie jest podłączona do sieci i stosowana jest przede wszystkim wtedy, gdy w pobliżu nie ma żadnej linii energetycznej – w tej sytuacji do gromadzenia prądu wykorzystuje się akumulatory i kontrolery pracy, które regulują jego poziom naładowania i rozładowania.

UWAGA! Należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to co innego – te pierwsze stosuje się do wytworzenia prądu, natomiast kolektory używają energię słoneczną do podgrzewania wody. Jedno rozwiązanie nie zastąpi drugiego, jednak można wykorzystywać oba jednocześnie.


Teleadresowe Dane


ARCHIGON Sp. z o.o.
ul. Traktorowa 12
33-100 Tarnów
NIP: 873-325-22-56
REGON: 123027713

Archigon Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Kraków - Śródmieście, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000495646, kapitał zakładowym w wysokości 250.000,00 zł opłacono w całości.